BIP
menu główne
strona głównaszukajkuratoriumdyrektorzy i nauczycielenadzór pedagogicznydyrektorzy i nauczycielerodzice i uczniowieinformacje ogólnestrona główna
Dyrektorzy i nauczyciele

reforma edukacji 2017
wydarzenia lko
banner menbanner luw
banner edu science
 
banner junior media
banner erasmus plus
banner dor. zaw.
banner wypoczynek
banner edu. war. dod.
banner dg edukacja
Do dyrektorów szkół podstawowych Program poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego województwa lubuskiego na lata 2016-2025 Print
Written by Julian Szambelan (tel. 957255022)   
Tuesday, 18 October 2016 09:32

Mimo prawnego uregulowania spraw brd, podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach postępuje bardzo wolno – w szczególności liczba osób zabitych w wypadkach drogowych sytuuje Polskę na ostatnich miejscach statystyk wśród 28 krajów UE. W tej sytuacji niezbędne jest podejmowanie kolejnych działań, pozwalających na poprawę tej niekorzystnej sytuacji, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków. Zgodnie z rekomendacją Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opracowano Program Poprawy brd w województwie lubuskim. Jego celem jest dążenie do realizacji „Wizji Zero” zorientowane na redukcję liczby zabitych i ciężko rannych do zera. Program opracowano z inicjatywy Wojewódzkiej Rrady BRD, której Lubuski Kurator Oświaty jest członkiem.

 

Przyczyną wypadków powodowanych przez kierujących jest niedostateczna edukacja, brawura, zmęczenie i rozproszenie uwagi, a także jazda pod wpływem alkoholu. Wszystkie te czynniki mają wspólny mianownik, którym jest edukacja i świadomość.

 

 

Wykaz zadań przewidzianych do realizacji przez szkoły znajdą Państwo w załączniku nr 2 na stronie 102 w pozycjach 26 i 27 oraz pośrednio 36 - 39.

 

Proszę Państwa dyrektorów o kształtowanie w procesie edukacji postaw zachęcających do bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń o których mowa na stronie 53 programu, tj.:

 

7.2.Człowiek jako sprawca, identyfikacja czynników zagrożenia

 

Do najczęstszych błędów popełnianych przez kierujących należą:
- nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu - 27 %
- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu - 26 %
- niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami - 8 %
- nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych - 7 %
- nieprawidłowe wyprzedzanie - 5 %

 

Najczęstszą przyczyną wypadku z winy pieszego jest:
- wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem - 56 %
- wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody - 12 %
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym - 11 %

 

Informacje dotyczące wskaźników ewalacyjnych programu zajndą Państwo na stronie 77 w Tabeli 10. Zestawienie podstawowych wskaźników monitorowania Lubuskiego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

Program poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego województwa lubuskiego na lata 2016-2025

Lubuski Program Realizacyjny 2016-2017

 

Dołączam również prezentacje przedstawiane na posiedzeniu LR BRD w dniu 19.01.2017 (Komenda Wojewódzka Policji WRD – Wiesław Widecki, Uniwersytet Zielonogórski – Józef Włosek).

 

Prezentacja KWP Rada - za  2016

Prezentacja Rada UZ Warunki real LPBRD

 

sio

prawo_oswiatowe

informator

system_ankiet