Rodzice i uczniowie

Ogólnopolska akcja pn. Pocztówka do Pana Sienkiewicza Print
Written by Alicja Górska
Thursday, 13 October 2016 08:29

wom gorzowW trwającym obecnie Roku Henryka Sienkiewicza Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zapraszają uczniów i nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w ogólnopolskiej akcji ph. „Pocztówka Do Pana Sienkiewicza”.

Akcja ma na celu popularyzację wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, odkrywanie i promocję dziedzictwa pisarza, rozwijanie kultury czytelniczej, inspirowanie uczniów do pracy twórczej, rozwijanie zdolności plastycznych i literackich Akcja trwać będzie od 10 października do końca grudnia br.

Czy wiecie, że słowo „pocztówka” w języku polskim zawdzięczamy naszemu wielkiemu pisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi?

W 1900 roku autor „Trylogii” wziął udział w konkursie, którego celem było wymyślenie określenia karty pocztowej innego niż pochodząca z języka rosyjskiego „odkrytka”.

Na konkurs nadesłano ponad 300 propozycji. W finale jury rozważało 5 nazw: liścik, listewka, otwarta, pisanka i właśnie pocztówka, którą pisarz zgłosił, ukrywając się pod pseudonimem Maria z R.

W trwającym obecnie Roku Henryka Sienkiewicza Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zapraszają uczniów i nauczycieli oraz zainteresowanych do udziału w akcji pod hasłem Pocztówka do Pana Sienkiewicza.

Akcja ma na celu:

- popularyzację wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza,

- odkrywanie i promocję dziedzictwa pisarza,

- rozwijanie kultury czytelniczej,

- inspirowanie uczniów do pracy twórczej,

- rozwijanie zdolności plastycznych i literackich.

Akcja trwać będzie od 10 października do końca grudnia 2016 r.

Zasady uczestnictwa:

• każdy uczestnik akcji wykonuje własnoręcznie – z poszanowaniem prawa autorskiego – pocztówkę inspirowaną życiem bądź twórczością Henryka Sienkiewicza,
  • pocztówkę należy wykonać na papierze typu brystol/ karton,
  • pocztówka może być wykonana dowolną techniką plastyczną,
  • format pracy – A6 (105 mm x 148 mm),
  • pocztówka musi zawierać w części korespondencyjnej wypisanego adresata oraz nadawcę, a także krótką informację, którą wykonawca pocztówki chciałby przekazać Henrykowi Sienkiewiczowi (np. pozdrowienia, pytanie, refleksję o twórczości…),
  • pracę należy opatrzyć dopiskiem: Pocztówka do Pana Sienkiewicza,
  • uczestnicy akcji mogą skorzystać z przygotowanego przez organizatora szablonu dostępnego na stronie internetowej WOM-u w Gorzowie Wielkopolskim
  • pocztówkę należy wysłać na adres:

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Wola Okrzejska 105

21- 480 Wola Okrzejska

Dodatkowe informacje dla opiekunów klas/grup:

• opiekunowie klas/grup wypełniają formularz rejestracyjny (informacje dla organizatora),
  • opiekunowie klas/grup, które wezmą udział w akcji mogą wysłać pocztówki wykonane przez grupę jako jedną przesyłkę,
  • przesyłka powinna zawierać nazwę i adres szkoły, nazwisko opiekuna grupy, informacje o okolicznościach powstania pocztówek i ich autorach oraz nazwę akcji (informacja dla adresata),
  • prace nadesłane do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej pozostają do dyspozycji wskazanej Instytucji.

Więcej informacji u Organizatora:

Biblioteka Pedagogiczna

Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego

ul. Łokietka 20 a

66-400 Gorzów Wlkp.

tel. 95 721 61 35; 509 517 206;

osoba odpowiedzialna: Magdalena Płatonow

www: https://womgorz.edu.pl/

Załączniki

1. „Pocztówka do Pana Sienkiewicza” – szczegółowy opis akcji [hiperłącze do strony WOM]