Program edukacyjny „Dzieciństwo bez próchnicy” Print
Written by Alicja Górska (tel. 95 7255032)
Monday, 10 March 2014 14:31

swiss contributionKonsultant Wojewódzki w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją zaprasza do udziału w ogólnopolskim bezpłatnym programie edukacyjnym „Dzieciństwo bez próchnicy”, realizowanym przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w partnerstwie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi. Projekt realizowany będzie do końca 2016 roku.

Program jest inicjatywą współfinansowaną w ramach Szwajcarsko - Polskiego Programu, w ramach współpracy Szwajcarii z nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz ze środków Ministerstwa Zdrowia. Swoim zasięgiem obejmuje teren całego kraju. Na terenie woj. lubuskiego koordynatorem projektu jest Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Celem projektu jest objęcie edukacją i profilaktyką stomatologiczną ponad 300 tysięcy dzieci w wieku 0-5 lat oraz osób dorosłych, od których postawy najbardziej zależy stan zdrowia jamy ustnej najmłodszych – rodziców i opiekunów dzieci, nauczycieli i wychowawców przedszkolnych oraz pielęgniarek, położnych i lekarzy pediatrów. W ramach projektu promowane będą zachowania prozdrowotne oraz profilaktyka chorób jamy ustnej u dzieci.

Przedszkola, które prześlą formularz zgłoszeniowy, będą mogły wziąć udział w projekcie na jeden z dwóch sposobów. W ramach edukacji bezpośredniej, edukatorzy poprowadzą w przedszkolach zajęcia dla dzieci, demonstrując w jaki sposób prawidłowo szczotkować i dbać o zęby. Lekcje te będą się odbywały z udziałem rodziców i nauczycieli przedszkolnych. Z kolei w ramach edukacji pośredniej to nauczyciele wezmą udział w szkoleniach, w trakcie których dowiedzą się jak skutecznie wyrabiać u swoich podopiecznych prawidłowe nawyki zdrowotne. „Dzieciństwo bez próchnicy” oferuje szereg korzyści zarówno dla przedszkoli, jak i dla przedszkolaków i ich rodziców. Przedszkola, które zdecydują się na udział w projekcie, otrzymają atrakcyjne pakiety edukacyjne niezbędne do prowadzenia zajęć z najmłodszymi. Nauczyciele zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności, które pomogą im urozmaicić prowadzone przez siebie zajęcia. Z kolei rodzice i dzieci dowiedzą się w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby, otrzymają także szereg materiałów edukacyjnych oraz zestawy szczoteczek i past do zębów.

Aby zapisać się do projektu, przedszkole powinno wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej projektu www.zebymalegodziecka.pl, gdzie opisano również szczegółowo cały proces rekrutacyjny. Zgłoszenia w ramach pierwszej rundy rekrutacji przyjmowane są do końca marca 2014 r. Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie projektu pod adresem: www.zebymalegodziecka.pl