BIP
menu główne
strona głównaszukajkuratoriumdyrektorzy i nauczycielenadzór pedagogicznydyrektorzy i nauczycielerodzice i uczniowieinformacje ogólnestrona główna
Dyrektorzy i nauczyciele

reforma edukacji 2017
wydarzenia lko
banner menbanner luw
banner edu science
 
banner junior media
banner erasmus plus
banner dor. zaw.
banner wypoczynek
banner edu. war. dod.
banner dg edukacja
Program edukacyjny „Dzieciństwo bez próchnicy” Print
Written by Alicja Górska (tel. 95 7255032)   
Monday, 10 March 2014 14:31

swiss contributionKonsultant Wojewódzki w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją zaprasza do udziału w ogólnopolskim bezpłatnym programie edukacyjnym „Dzieciństwo bez próchnicy”, realizowanym przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w partnerstwie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi. Projekt realizowany będzie do końca 2016 roku.

 

Program jest inicjatywą współfinansowaną w ramach Szwajcarsko - Polskiego Programu, w ramach współpracy Szwajcarii z nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz ze środków Ministerstwa Zdrowia. Swoim zasięgiem obejmuje teren całego kraju. Na terenie woj. lubuskiego koordynatorem projektu jest Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

 

Celem projektu jest objęcie edukacją i profilaktyką stomatologiczną ponad 300 tysięcy dzieci w wieku 0-5 lat oraz osób dorosłych, od których postawy najbardziej zależy stan zdrowia jamy ustnej najmłodszych – rodziców i opiekunów dzieci, nauczycieli i wychowawców przedszkolnych oraz pielęgniarek, położnych i lekarzy pediatrów. W ramach projektu promowane będą zachowania prozdrowotne oraz profilaktyka chorób jamy ustnej u dzieci.

 

Przedszkola, które prześlą formularz zgłoszeniowy, będą mogły wziąć udział w projekcie na jeden z dwóch sposobów. W ramach edukacji bezpośredniej, edukatorzy poprowadzą w przedszkolach zajęcia dla dzieci, demonstrując w jaki sposób prawidłowo szczotkować i dbać o zęby. Lekcje te będą się odbywały z udziałem rodziców i nauczycieli przedszkolnych. Z kolei w ramach edukacji pośredniej to nauczyciele wezmą udział w szkoleniach, w trakcie których dowiedzą się jak skutecznie wyrabiać u swoich podopiecznych prawidłowe nawyki zdrowotne. „Dzieciństwo bez próchnicy” oferuje szereg korzyści zarówno dla przedszkoli, jak i dla przedszkolaków i ich rodziców. Przedszkola, które zdecydują się na udział w projekcie, otrzymają atrakcyjne pakiety edukacyjne niezbędne do prowadzenia zajęć z najmłodszymi. Nauczyciele zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności, które pomogą im urozmaicić prowadzone przez siebie zajęcia. Z kolei rodzice i dzieci dowiedzą się w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby, otrzymają także szereg materiałów edukacyjnych oraz zestawy szczoteczek i past do zębów.

 

Aby zapisać się do projektu, przedszkole powinno wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej projektu www.zebymalegodziecka.pl, gdzie opisano również szczegółowo cały proces rekrutacyjny. Zgłoszenia w ramach pierwszej rundy rekrutacji przyjmowane są do końca marca 2014 r. Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie projektu pod adresem: www.zebymalegodziecka.pl

 

sio

prawo_oswiatowe

informator

system_ankiet