BIP
menu główne
strona głównaszukajkuratoriumdyrektorzy i nauczycielenadzór pedagogicznydyrektorzy i nauczycielerodzice i uczniowieinformacje ogólnestrona główna
Dyrektorzy i nauczyciele

reforma edukacji 2017
wydarzenia lko
banner menbanner luw
banner edu science
 
banner junior media
banner erasmus plus
banner dor. zaw.
banner wypoczynek
banner edu. war. dod.
banner dg edukacja
Przeciwdziałanie obciążeniu uczniów ciężkimi tornistrami. Print
Written by Izabela Chrostek   
Tuesday, 06 December 2016 09:02

logo koSzanowni Państwo

Dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów,

W związku z przeprowadzonym w bieżącym roku szkolnym ogólnopolskiego badaniem obciążenia uczniów ciężarem tornistrów prosimy o podjęcie działań zmierzających do rozwiązania tego problemu. Z wyników badania przeprowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów wynika, że plecaki są nadmiernie przeciążone. Zaleca się, aby waga tornistra nie przekraczała 10 do 15 % masy ciała ucznia. Jednak w klasach I-III szkół podstawowych 58 % badanych nosiło plecaki o wadze przekraczającej 10 % ich ciała, a 17 % uczniów, plecaki o wadze przekraczającej 15 % masy ciała. Natomiast w przypadku uczniów gimnazjów, 22 % badanych nosiło plecaki o wadze przekraczającej 15 % ich masy ciała.


Przypominamy, że zgodnie z § 4a rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 z późn. zm.) dyrekcja powinna zapewnić uczniom możliwość pozostawienia części podręczników i przyborów szkolnych w pomieszczeniach szkoły lub placówki.

Zachęcamy dyrektorów i nauczycieli do skorzystania z materiałów edukacyjnych znajdujących się na stronie internetowej Ośrodka Rozwoju Edukacji (www.ore.edu.pl, zakładka: Wydziały/Wychowania i Profilaktyki/Zespół ds. Promocji Zdrowia w Szkole/Profilaktyka wad postawy u dzieci i młodzieży.


W załączeniu przekazujemy zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie wagi tornistrów oraz plakat ilustrujący wyniki przeprowadzonego badania.

 

Załaczniki:

Zalecenia

Plakat

 

sio

prawo_oswiatowe

informator

system_ankiet