BIP
menu główne
strona głównaszukajkuratoriumdyrektorzy i nauczycielenadzór pedagogicznydyrektorzy i nauczycielerodzice i uczniowieinformacje ogólnestrona główna
Dyrektorzy i nauczyciele

reforma edukacji 2017
wydarzenia lko
banner menbanner luw
banner edu science
 
banner junior media
banner erasmus plus
banner dor. zaw.
banner wypoczynek
banner edu. war. dod.
banner dg edukacja
Obecność dzieci chorych w przedszkolu Print
Written by Ewa Jałowy (tel. 957255016)   
Wednesday, 07 July 2010 12:17

W związku z sygnałami rodziców dzieci w wieku przedszkolnym kierowanymi do Rzecznika Prawa Dziecka, skarżących się na obecność w przedszkolu dzieci chorych na różnego infekcje, Pan Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka wystosował do wszystkich kuratoriów w Polsce pismo w powyższej sprawie (pełna treść pisma w załączeniu).

 

Z zajętego stanowiska wynika, że dziecko przeziębione nie powinno trafiać do przedszkola, bo naraża nie tylko swoje zdrowie, ale i innych. Wprawdzie przepisy prawa oświatowego, w tym rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 roku w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 ze zm.) nie zakazują wprost przyprowadzania do przedszkola dzieci z infekcją, jednak zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, zobowiązują do zapewniania dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. Za bezpieczny pobyt dziecka w przedszkolu nie można natomiast uznać pobytu dziecka w przedszkolu w obecności dzieci chorych, wiele bowiem infekcji roznosi się droga kropelkową, a małe dzieci, nie mając pełnej odporności, nie mogą skutecznie bronić się przed zakażeniem.

W związku z powyższym, Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. zwraca się do Państwa  Dyrektorów publicznych i niepublicznych przedszkoli, by dokonali analizy zapisów statutowych w omawianym obszarze i - w razie potrzeby - uregulowali kwestię związaną z przyprowadzaniem do przedszkoli dzieci chorych, biorąc oczywiście pod uwagę cenne sugestie Pana Rzecznika , w tym zaproponowane przez niego podstawy prawne do wdrożenia stosownych regulacji.

 

 

 

W załączeniu:

 

  • Pismo Rzecznika Praw Dziecka z 23 czerwca 2010 r. w sprawie obecności dzieci chorych w przedszkolu.
  •  

    sio

    prawo_oswiatowe

    informator

    system_ankiet