Dzień Sybiraka w Gorzowie Wielkopolskim Drukuj
Autor: Patryk Ciepły
poniedziałek, 19 września 2016 15:23

sybiracy17 września 2016 r. w Gorzowie Wielkopolskim uroczyście obchodzony był Dzień Sybiraka, przypadający w 77. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. W obchodach wzięła udział Ewa Rawa Lubuski Kurator Oświaty wraz z Janiną Grzecznowską Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną przez Biskupa Pawła Sochę w asyście
kapłanów: ks. Henryka Jacuńskiego, kapelana Sybiraków, ks. Zbigniewa Kobusa, ks. Andrzeja Szkudlarka, ks. Artura Nebelskiego, kapelana Kompanii Kadetów im. Zesłańców Sybiru ZSTiO w Gorzowie Wielkopolskim. W obchodach uczestniczyli m.in. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich, wojsko, harcerze, poczty sztandarowe gorzowskich szkół, stowarzyszeń i wspólnot oraz licznie przybyli Sybiracy.

Po liturgii, przy pomniku Ofiar Stalinizmu odczytano apel pamięci, wygłoszono okolicznościowe mowy, złożono wieńce i kwiaty. Podczas uroczystości, Jadwiga Ostrowska – członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie wraz z Marią Dratwińską – prezes Koła Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim wręczyła Odznaki Honorowe za Zasługi dla Związku Sybiraków.

Ewa Rawa Lubuski Kurator Oświaty szczególnie serdecznie dziękuje dyrektorom, nauczycielom i uczniom gorzowskich szkół: Gimnazjum nr 9, Zespołu Szkół nr 12, Zespołu Szkół nr 20, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych, Zespołu Szkół Gastronomicznych, Zespołu Szkół Elektrycznych, Zespołu Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących za obecność, która jest dowodem na to, że w szkołach tych dobrze wychowuje się młodzież, a wychowanie patriotyczne jest ważnym elementem pracy szkół.