BIP
menu główne
strona głównaszukajkuratoriumdyrektorzy i nauczycielenadzór pedagogicznydyrektorzy i nauczycielerodzice i uczniowieinformacje ogólnestrona główna

reforma edukacji 2017
wydarzenia lko
banner menbanner luw
banner edu science
 
banner junior media
banner erasmus plus
banner dor. zaw.
banner wypoczynek
banner edu. war. dod.
banner dg edukacja
Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia tej reformy – Wojewoda Lubuski oraz Lubuski Kurator Oświaty w Kancelarii Premiera w Warszawie Drukuj
Autor: Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz   
niedziela, 13 listopada 2016 12:53

9listopada9 listopada 2016 roku Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa zprzedstawicielami Zespołu do Spraw Wdrażania Reformy Edukacji z Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim uczestniczyli w spotkaniu z Panią Premier Beatą Szydło oraz Panią Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską wraz z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sebastianem Chwałkiem w celu omówienia przebiegu wprowadzania reformy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pani Premier podkreślała, że reforma systemu edukacji jest rezultatem rozmów z Polakami i stanowi realizację jednej z zapowiedzi wyborczych. „Jeżeli chcemy myśleć o naszej dobrej przyszłości i rozwoju Polski, musimy przede wszystkimi zainwestować w kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży. To jest najbardziej potrzebna Polsce inwestycja. Inwestowanie w przyszłość Polski toinwestowanie w młodych ludzi” – podkreśliła szefowa rządu. Narada koordynacyjna z wojewodami oraz kuratorami oświaty podczas środowego spotkania w KPRM okazała się być niezwykle owocna. Zebrani otrzymali wiedzę oraz materiały edukacyjne pomocne w wyjaśnianiu wielu kwestii dotyczących reformy. 8 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie nowego ustroju szkolnego oraz modyfikację organizacji szkół i placówek oświatowych. Wygaszone zostaną gimnazja, a funkcjonować zacznie 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum ogólnokształcące. Wprowadzanie zmian rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Proponowane rozwiązania zostały zapowiedziane przez premier Beatę Szydło w exposé. Prezes Rady Ministrów podkreślała wagę dialogu, m.in. z rodzicami, w procesie wprowadzania zmian: „My jesteśmy rządem, który stoi po stronie zwykłych ludzi. Słuchamy ludzi i odpowiadamy na ich oczekiwania. Nie zajmujemy się sami sobą i biurokracją. Jesteśmy dla ludzi” – zadeklarowała premier Beata Szydło.

Szefowa rządu zaznaczała, że wprowadzane w oświacie zmiany były konsultowane z ekspertami i rodzicami, a ich realizacja jest wynikiem wcześniej prowadzonych rozmów. Za przykład sprawnego przeprowadzenia zmian w oświacie Pani Premier podała przywrócenie obowiązku szkolnego od siódmego roku życia. Było to możliwe dzięki skutecznym i profesjonalnym działaniom Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, która zrealizowała postulat rodziców w tej sprawie.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapewniała, że reforma systemu oświaty będzie miała pozytywny przebieg. Podkreśliła, że proponowana reforma oświaty jest tak zaplanowana, żeby zadbać o miejsca pracy nauczycieli. Poinformowała również, że wszystkie informacje na temat proponowanych zmian będzie można znaleźć na stronie internetowej: http://reformaedukacji.men.gov.pl/ .

 

 

 

sio

prawo_oswiatowe

informator

system_ankiet